Co oznaczają poszczególne kolory agrowłokniny?
Agrowłóknina to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w ogrodnictwie. Nie tylko chroni rośliny przed chwastami, ale także przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Niemniej jednak aby dobrze spełniała swoją funkcję, należy wybrać odpowiedni rodzaj. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje agrowłókniny i na co warto zwrócić uwagę przy kupnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jakie są rodzaje agrowłókniny?
Jak już zostało wspomniane, agrowłóknina to tani i powszechnie dostępny materiał stosowany w ogrodnictwie. Na rynku istnieje jej wiele rodzajów, a jej główną funkcję rozróżnia się przez kolory. Oto one:
Przeczytaj również: Trawa z folii a zdrowie roślin - jakie są jej właściwości wspierające wzrost?
agrowłóknina biała (zimowa) - cechuje się wysoką gramaturą, między 30 a 50 g/m2. Chroni rośliny przed śniegiem, wiatrem i chłodem, a także promieniowaniem słonecznym.
Przeczytaj również: Pieprz - podstawowa przyprawa w każdej kuchni
agrowłóknina biała (wiosenna) - ma podobne działanie do agrowłókniny zimowej, jednak zdecydowanie mniejszą gramaturę — między 15 a 30 g/m2. Dzięki temu nie ma problemu z wymianą powietrza, a roślina ma czym oddychać. Powinno się ją rozkładać zaraz po posianiu nowych plonów.
agrowłóknina czarna - choć jest zdecydowanie grubsza od białej agrowłókniny, nie powinno być problemów z jej rozkładaniem. Tego typu agrowłóknina pochłania promienie słoneczne, co oznacza, że podnosi temperaturę pod płótnem. Dodatkowo zatrzymuje pod sobą wilgoć, dzięki czemu korzenie szybciej rosną.
agrowłóknina zielona - również osłania rośliny przed odparowaniem wody, chwastami oraz różnymi szkodnikami. Przyspiesza wzrost oraz trzyma wilgoć w ziemi. Często jest wybierana ze względu na swój kolor, który bardziej wtapia się w otoczenie niż agrowłóknina czarna.
Jak widać, istnieje kilka rodzajów agrowłókniny, a każdy z nich ma swoje unikatowe właściwości. Niestety, nie każdy zajmuje się ogrodnictwem na co dzień, przez co może powstać problem: która agrowłóknina będzie najlepsza. W takim wypadku najlepiej udać się do profesjonalistów, na przykład z firmy Koksownik Gubin, której doświadczeni pracownicy z pewnością będą w stanie doradzić najlepszą agrowłókninę do ogrodu czy działki.
Wiele osób na pewno ucieszy się z faktu, że agrowłóknina jest niezwykle trwałym materiałem i może być używana przez wiele sezonów. Można je zeszyć w przypadku powstania dziury, a nawet wyprać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana