Czy stosowanie biostymulatorów warzyw jest bezpieczne?
Uzyskiwanie dobrego plonowania przy uprawie warzyw ma duże znaczenie dla opłacalności produkcji, jednak w grę wchodzi tu nie tylko wielkość zbiorów, ale także ich jakość. Dla poprawy osiąganych efektów warto więc korzystać ze środków wspomagających wzrost. Coraz większy nacisk na ekologię sprawia, że w tym celu trzeba jednak wybierać wyłączenie środki bezpieczne dla ludzi i zwierząt oraz niemające negatywnego wpływu na ekosystem.
Czym są biostymulatory i co oferują?
Tempo rozwoju roślin uprawnych oraz ich plonowanie zależą od predyspozycji danej odmiany, a także warunków glebowych i pogodowych. Dla poprawy osiąganych efektów stosuje się rozmaite metody wspomagające związane z właściwym doprawieniem gleby, optymalnym nawożeniem i nawadnianiem, a także wykorzystywaniem środków ochrony roślin. Preparatami, które mogą znacząco poprawić wyniki, są środki wpływające na procesy metaboliczne i enzymatyczne roślin np. biostymulatory warzyw, które podnoszą wydajność oraz jakość uzyskiwanych plonów. Jest to możliwe za sprawą wielu czynników, m.in. lepszego rozwoju systemu korzeniowego poprawiającego wchłanianie składników pokarmowych, podniesienie aktywności mikroflory glebowej, a także intensyfikację wytwarzania substancji będących regulatorami wzrostu. Użycie biostymulatorów oznacza zwiększenie efektywności nawożenia, poprawę odporności roślin na czynniki zewnętrzne w tym np. odbiegający od optymalnego poziom promieniowania UV, wilgotności albo zasolenia gleby. Wspierają one też procesy syntezy chlorofilu, wzmacniają systemy obronne roślin przed patogenami, jak również przekładają się na lepszą aktywność enzymatyczną przy metabolizmie węgla i azotu.
Co zawierają biostymulatory?
Biostymulatory są preparatami pochodzenia naturalnego, pozyskiwanymi m.in. z alg morskich przez ekstrakcję zielonych lub czerwonych wodorostów, które okazują się całkowicie bezpieczne dla zdrowia, ich stosowanie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. W biostymulatorach z alg morskich znajduje się wiele związków o dobroczynnym wpływie na rozwój upraw warzyw. Są to m.in. wtórne metabolity, a więc polifenole i terpeny oraz polisacharydy pobudzające zachodzenie reakcji obronnych roślin, w tym alginiany, fukoidyna laminaryna czy karagenina albo ich pochodne oligosacharydy. W biostymulatorach są też fitohormony będące regulatorami wzrostu m.in. auksyny, cytokiny, gibereliny czy kwas abscysynowy, a ponadto białka, aminokwasy, witaminy i minerały. Cennym komponentem jest również kahydryna, tj. pochodna witaminy K1. Firma Polger Kido oferuje sprawdzone i efektywne biostymulatory do warzyw, cebuli i ziemniaków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana