Czym różni się ekspertyza dendrologiczna od opinii?

Opinie dendrologiczne powstają z wykorzystaniem podobnych narzędzi jak ekspertyzy, aczkolwiek są to dokumenty o prostszej formie. Ekspertyza jest bowiem kompleksowym i złożonym badaniem drzewa, pozwalającym na określenie jego stanu. To właśnie ekspertyzy, a nie opinie wykorzystuje się w postępowaniach administracyjnych — ekspertyza może stanowić materiał dowodowy.
Co uwzględnia ekspertyza dendrologiczna i czego nie zawiera opinia?
Podstawowa różnica pomiędzy ekspertyzą a opinią tkwi w stopniu skomplikowania. Podczas wykonywania ekspertyz specjaliści z Pracowni Projektowej Magdaleny Loose wykorzystują specjalistyczne narzędzia, takie jak tomograf soniczny, który służy do bezinwazyjnego badania wnętrza pnia oraz rezystograf umożliwiający zbadanie stanu tkanki drzewnej. Tak szczegółowych danych nie zawiera opinia, która sporządzana jest wyłącznie na podstawie oceny wizualnej oraz pomiarów dokonywanych z zastosowaniem podstawowych narzędzi.
Przeczytaj również: Jak dbać o glebę wokół drzew owocowych, aby zapewnić im optymalne warunki?
W ekspertyzie dendrologicznej zawarte są informacje o lokalizacji drzewa, przynależności gatunkowej, wieku, wysokości i budowie, a także miąższości. Określane są także parametry korony i systemu korzeniowego oraz właściwości gleby z uwzględnieniem pH i zawartości składników mineralnych. W ekspertyzie oceniany jest stan fitosanitarny drzewa. Dzięki szczegółowym badaniom stawiana jest precyzyjna diagnoza dotycząca kondycji drzewa, na podstawie której określa się sposoby dalszego postępowania względem rośliny.
Kiedy potrzebna jest ekspertyza dendrologiczna, a kiedy opinia?
Ekspertyza dotyczy głównie starych drzew lub chorych, które mogą powodować zagrożenia dla osób i mienia. Ekspertyzy są wymagane w przypadku pomników przyrody oraz drzew, co do których planowane jest wprowadzenie ochrony. Ekspertyza dendrologiczna pozwala na zdefiniowanie przyczyn złej kondycji drzewa i wdrożenie odpowiednich działań pielęgnacyjnych. Badanie może zostać zlecone na żądanie adwokata w postępowaniach sądowych lub ubezpieczyciela przy staraniu się o odszkodowanie. Ekspertyzy wykonuje się także na zlecenie organów administracyjnych w przypadku stwierdzenia usunięcia drzewa bez pozwolenia. Jeśli stan drzewa można ocenić wizualnie i jest on bezdyskusyjnie zły, to nie ma potrzeby wykonywania ekspertyzy i opracowuje się opinię.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Małgorzata i Wojciech Januszewscy Szkółka drzew i krzewów ozdobnych
Szkółki drzew, krzewów woj. łódzkie95-030 Rzgów, Łódzka 22