Folie tunelowe jako pomoc w pracy ogrodnika i rolnika

Porywy wiatru, przymrozki, czy intensywne opady deszczu mogą całkowicie zniszczyć uprawy ogrodnika i rolnika. Aby temu zapobiec, stosuje się osłony w postaci folii tunelowych. Zapewniają świetną ochronę przed szkodnikami, dużymi zwierzętami i warunkami atmosferycznymi a przy tym zwiększają temperaturę wewnątrz osłony. Wybór folii tunelowej zależny jest od kilku czynników. Zwróć uwagę na poniższe podpowiedzi i wypróbuj je!
Dlaczego folia tunelowa ma tak duży wpływ na uprawy?
Polski klimat potrafi zaskakiwać. Czasem nawet w maju zdarzają się przymrozki niszczące rośliny. Dlatego wielu ogrodników i rolników, a także amatorów przydomowych upraw wybiera tunele foliowe. Sama konstrukcja musi być solidna i funkcjonalna. Kluczowe jest jej pokrycie. Folie ogrodowe tunelowe nakłada się na stelaż tunelu i w ten sposób zapewnia się poprawę warunków termicznych dla upraw. Zwłaszcza rośliny ciepłolubne lepiej rosną pod osłoną foliową. Dodatkowo materiał jest ochroną przed intensywnymi deszczami, porywami wiatru, wpływem szkodników i zwierząt czyhających na owoce upraw. Intensywne nasłonecznienie w chłodne dni jest przekształcane na wyższą temperaturę wewnątrz tunelu, co sprzyja wzrostowi roślin. W tunelu można również zainstalować dodatkowe źródło ciepła i zapewnić warunki do kwitnienia czy owocowania, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno.
Przeczytaj również: Jakie akcesoria do tuneli foliowych zwiększają komfort pracy ogrodnika?
Jaka folia tunelowa jest najlepsza?
Warto pamiętać, że folie tunelowe mogą występować w różnej kolorystyce (białe, zielone, różowe, niebieskie, żółte) konstrukcji (z perforacją lub bez) oraz z dodatkowym wzmocnieniem. Jak sugeruje przedstawiciel hurtowni IDINO każda z nich ma inne przeznaczenie. Folie białe są chętnie wybierane do tuneli ze względu na niską cenę. Jednak nie wytrzymują dłużej niż jeden sezon. Natomiast produkty zbrojone w kolorze zielonym lub różowym są odpowiednie na wiele lat. Gdy zależy Ci na rozpoczęciu upraw wczesną wiosną postaw na folię bez perforacji. W razie potrzeby po prostu rozszczelnisz wejście, by rośliny wewnątrz nie wyschły podczas upałów. Pewną opcją są folie z otworami okiennymi, które można uchylać, tworząc swobodny przepływ powietrza. Jeśli zależy Ci głównie na okryciu roślin i zapewnieniu przewiewu postaw na folię perforowaną na swój tunel.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pilar Krzysztof Karamara
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Łukasińskiego 20
-
Pasieka i Miodotypy Wojciech Stachowicz
Pszczelarstwo - pasieki woj. warmińsko-mazurskie13-300 Nawra, Jeziorna 29