Grabie jako podstawowe narzędzie w każdym ogrodzie
Prace w ogrodzie dają wiele satysfakcji, a przy tym pozwalają na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Do osiągnięcia odpowiednich rezultatów konieczna jest jednak duża systematyczność i spora ilość wiedzy. Żaden ogrodnik nie odniesie sukcesu, jeżeli nie będzie korzystał z właściwie dobranych narzędzi. Wśród wyposażenia, które okaże się nieodzowne bez względu na wielkość dostępnej powierzchni i typ pielęgnowanych roślin znajdują się grabie.
Czym są klasyczne grabie?
Klasyczne grabie to podstawowe narzędzie ogrodowe, bez którego ciężko wyobrazić sobie zarówno pielęgnację koszonego trawnika, jak i usuwanie opadających z krzewów i drzew liści. Odpowiedni ich rodzaj, dopasowany do charakteru wykonywanych prac i gwarantujący dobrą ergonomię powinien być jednym z pierwszych zakupów w odwiedzanej hurtowni narzędzi ogrodniczych. Modelem niezbędnym w każdym ogrodowym schowku są grabie tradycyjne. Mają one klasyczną budowę, składając się z solidnego trzonu, pełniącego funkcję rączki służącej do trzymania narzędzia oraz główki z zębami, będącej, częścią roboczą. Tradycyjnie rączki grabi wykonywano z drewna, dziś coraz częściej są one jednak zrobione z lekkiego tworzywa sztucznego odpornego na korozję. Główki wciąż powstają z metalu, jednak zdarzają się też modele, w których wykonuje się je z plastiku. W zależności od obsługiwanej powierzchni główki grabi mogą mieć rozmaitą szerokość, przesądzającą o tym, jak duży pas terenu można nimi obsłużyć przy jednorazowym ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że operowanie narzędziem z dużą główką będzie mniej komfortowe, a samo narzędzie okaże się cięższe. Jeżeli grabie mają być użyte w miejscach, gdzie rośliny sadzone są blisko siebie, lepsza będzie węższa główka.
Przeczytaj również: Zakładanie ogrodów i terenów zielonych w Piotrkowie Trybunalskim
Co wyróżnia grabie wachlarzowe?
Grabie wachlarzowe to narzędzie, które różni się od grabi klasycznych rodzajem zastosowanej główki. Ma ona w nich postać schodzących się promieniście wąskich taśm lub prętów wykonanych z metalu albo tworzywa. Są dostępne m.in. w hurtowni ogrodniczej Green&Joy, gdzie występują w odmianach ze stałym rozstawem zębów oraz z możliwością jego zmiany, co jest pomocne w przypadku grabienia zarówno liści o sporych rozmiarach np. dębowych, jak i znacznie od niej mniejszych, choćby pochodzących z brzozy, a także rozgarniania kruszywa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana