Przepisy dotyczące budowy obory
Budowa obory to inwestycja, która przekłada się na oszczędności w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa, jeśli jest zrealizowana zgodnie z wymogami prawnymi i dostosowana do praktycznych wymogów konkretnego rolnika. Sprawdź, z jakimi przepisami trzeba się liczyć, realizując budowę. Dowiedz się, jak zadbać o ich stosowanie zgodnie z założeniami i wymogami prawodawców.
Przepisy dotyczące budowy obory
Podczas budowy obory należy wziąć pod uwagę:
polskie prawo – w tym m.in. prawo budowlane regulujące powstawanie nowych obiektów w obszarze zabudowanym, zabudowie zagrodowej czy w miejscach, które nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
unijne regulacje – te dotyczą przede wszystkim dobrostanu zwierząt i wskazują m.in. na minimalną powierzchnię obory przypadającą na sztukę zwierzęcia konkretnego gatunku;
przepisy BHP – te wskazują, w jaki sposób zadbać o kształtowanie prawidłowych warunków pracy w powstającym obiekcie. Ich spełnienie wpływa na legalne funkcjonowanie obory, zachowanie w niej bezpieczeństwa, a często także możliwość ubiegania się o dotacje i dopłaty z krajowych oraz unijnych środków.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że budowa pomieszczenia dla bydła wymaga uzyskania pozwolenia od lokalnych władz administracyjnych. Jednak przed złożeniem wniosku o jego otrzymanie należy sporządzić szczegółowy projekt inwestycji, który będzie spełniał wymogi prawne dotyczące infrastruktury obiektu. W jego przygotowaniu pomogą Ci np. pracownicy firmy ŚRB Tadeusz Jeśko & Piotr Doręgowski. Dzięki temu zyskasz pewność, że inwestycja ma nie tylko legalny charakter, ale i jest dostosowana do praktycznych wymogów, wynikających z realizowania prac w gospodarstwie.
O czym pamiętać podczas budowy obory?
Projektując obiekt, pamiętaj o tym, że przez lata będzie on wpływał na wydajność przeprowadzanych prac wokół hodowanego bydła. Warto więc w procesie budowy obory stosować nowoczesne rozwiązania technologiczne, a także uwzględniać krótko i długoterminowe plany związane z rozwojem całego gospodarstwa. W ten sposób dostosujesz choćby powierzchnię i infrastrukturę budynku do rosnącej populacji zwierząt. Oszczędzisz tym samym na konieczności podejmowania się dodatkowych, kosztownych prac w kolejnych latach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana