Użycie rur tunelowych w ogrodnictwie
Hodujesz jednocześnie rośliny i zwierzęta na niewielkiej powierzchni? Boisz się o zniszczenie upraw przez warunki zewnętrzne, owce, kozy itd.? Warto zadbać zatem o odpowiednie zabezpieczenie roślin, aby mogły rosnąć bezpiecznie i zdrowo. Jednym ze współcześnie stosowanych rozwiązań są stalowe rury tunelowe do wznoszenia konstrukcji foliowych. Poznaj ich ogólną charakterystykę i zastosowanie.
Jak tunele foliowe chronią rośliny?
Nieodpowiednia pogoda, taka jak deszcz, grad lub silny wiatr to tylko jeden z czynników zewnętrznych, przed którym tunele foliowe mają chronić delikatne łodygi roślin. Dodatkowo tunel foliowy chroni przed nagłymi spadkami temperatury, które mogą być śmiertelne dla młodych sadzonek. Nawet delikatne rośliny nie ucierpią w przypadku wystąpienia porannych przymrozków ani chłodnych nocy, gdy zostaną zabezpieczone szczelną osłoną. Ponieważ rośliny ciepłolubne są podatne na potencjalnie niebezpieczne warunki podczas uprawy na otwartym terenie, sadzi się je głównie w tunelach z rur stalowych.
Można je wykorzystać z powodzeniem do uprawy warzyw innych niż te, które są szczególnie narażone na złą pogodę, na przykład:
marchewki,
pietruszki,
rzodkiewki,
kapusty.
Warzywa te szybciej dojrzewają w mikroklimacie tunelu. Najlepsze wyniki pod względem wielkości zebranych plonów i czasu dojrzewania pod folią osiągają pomidory i ogórki.
Charakterystyka rur tunelowych
W tunelach foliowych powszechnie uprawia się wiele roślin, zwłaszcza warzyw i owoców, a także kwiatów i roślin ozdobnych. Ich konstrukcja musi zapewniać wystarczającą odporność na czynniki środowiskowe. Chociaż stosowana folia ogrodnicza jest zazwyczaj dość lekka, to nawet jeśli jej powierzchnia jest duża, tunel musi być odporny na wiatr, a jednocześnie zapewniać wysoki poziom sztywności. Dodatkowo musi zapobiegać gromadzeniu się wody na tunelu, co mogłoby spowodować rozdarcie.
Wytrzymałe rury proponuje sprzedawca Pomarstal. Konstrukcja nośna tunelu foliowego powinna być odporna nie tylko na wpływy zewnętrzne, takie jak obciążenia mechaniczne, ale także na podwyższoną wilgotność i środki chemiczne występujące zarówno w glebie, jak i stosowane środki ochrony roślin. Największym zagrożeniem w tej sytuacji będzie ryzyko korozji, która w krótkim czasie może osłabić stabilność konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana